Rozhovor s Adélou Chalupovou, členkou WIN, budoucí operátorkou JE Temelín

24.11.2021

Adéla Chalupová je nadějná mladá studentka jaderné fyziky, propagátorka jaderné energie, která odhodlaně směřuje na pozici operátorky do Jaderné elektrárny Temelín.

Když byla mladší, bavila ji astronomie. Od hvězd se ale nakonec přesunula k něčemu, co je v očích běžného člověka ještě abstraktnější - k jádru. "Když jsem si musela vybrat, chtěla jsem dělat něco smysluplného. Něco, co lidé potřebují hned teď. Vyhrála to energetika. A ta jaderná je docela vzrušující," vypráví Chalupová, která kromě studia na magisterském oboru na ČVUT pracuje i v Ústavu jaderných paliv.

"Ověřujeme vlastnosti palivových povlaků. Provádíme různé zkoušky na korozi, vysokoteplotní oxidaci a podobně. Věnujeme se také výzkumu nových paliv," popisuje Chalupová s tím, že havárie jaderných reaktorů v minulosti ukázaly, že nejvíce radioaktivity se uvolňuje právě ve chvíli, kdy se začne palivo tavit. "Proto se na něj v jaderném výzkumu nyní upíná velká pozornost. Zkoušíme také různé způsoby, aby palivo bylo ještě odolnější a vydrželo co největší teplotu a tlak," líčí.

Ve volném čase se snaží propagovat jádro mezi mladými. Na jejím instagramovém účtu stojí: Save a tree, split an atom, tedy Zachraň strom, rozbij atom. A pod tímhle heslem najdete spoustu malých vzdělávacích příspěvků. Například Jádro a výzkum vesmíru. Nebo Přírodní jaderný reaktor. Či Jak rozbít atom?

Chalupová se tak snaží dělat osvětu v rámci svého oboru. A kupodivu to zabírá. Má už bezmála třináct stovek sledujících. "Na jadernou energetiku je to super," usmívá se mladá vědkyně, podle které je jádro budoucnost.

S propagací jádra začala u svých přátel, kterým se snažila ukázat, že jde vlastně o něco normálního. Pak začali přibývat další a další. "Když se řekne jádro, spoustě lidí vstávají vlasy hrůzou. Chtěla jsem to uvést na pravou míru a vysvětlit, co jádro ve skutečnosti je. Úplné propagandy se snažím vyvarovat, protože všechno má samozřejmě i svá proti," míní Chalupová.

V současnosti se podle ní hodně diskutuje například o odpadech či bezpečnosti. Odpadů je však v elektrárně jen velmi málo a bezpečnost se v posledních letech stala v podstatě nepřekonatelnou. Přispěla k tomu i poslední velká havárie v japonské jaderné elektrárně Fukušima.

"Po ní musely všechny elektrárny zavést nová opatření proti různým přírodním katastrofám. I Temelín je dimenzován na takové povětrnostní podmínky, jaké v Česku nikdy nebyly, na zemětřesení i záplavy," doplňuje Chalupová.

Nadějná studentka se stala rovněž stipendistkou skupiny ČEZ. Budoucnost už tak má poměrně jasně danou. Po škole ji právě u ČEZ čeká dvouletý výcvik, aby se mohla stát operátorkou sekundárního okruhu. Tito operátoři v podstatě řídí celý proces výroby elektrické energie. Sledují tak vše, co se v elektrárně děje, kontrolují a řídí provoz zařízení bloku. Což je složité vysvětlení ve srovnání s tím, které nabízí sama Chalupová.

"Nejdřív se budu učit všechno o elektrárně, pak usednu a budu ten Homer Simpson, co všechno kontroluje. V sekundárním okruhu se nachází turbogenerátor, ve kterém se vyrábí elektrická energie," shrnuje vědkyně s odkazem na postavičku z populárního seriálu Simpsonovi, která v jaderné elektrárně pracuje. A přes zmíněný sekundární okruh vede zároveň cesta k tomu primárnímu, kde už se dohlíží přímo na jaderný reaktor.

Žen na obdobných pozicích není mnoho. Respektive je jen jedna, která zamíří do Dukovan. I to by chtěla Chalupová změnit. Ostatně už nyní se angažuje v různých uskupeních. Mezi nimi jsou i Ženy v jádře, které chtějí přilákat více žen do energetiky. "Jsem i Jihočeským taťkou," poukazuje Chalupová na další sdružení, jehož je členem. Jihočeští taťkové vznikli jako odpověď na Jihočeské matky, největší protijaderné sdružení. Taťkové jsou ale projaderní. 

Rozhovor je převzatý z www.cc.cz

© 2018 WIN Czech, všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!